Ми вже писали про прийняття цього Регламенту, який вносить на рівні закону як нормативні показники для використання та переробки різних видів упаковки, так і власне багато визначень, умови маркування та збору. Дуже радимо кожному, хто так чи інакше пов'язаний із упаковкою, прочитати його текст (посилання дамо наприкінці статті). Бо своєю дією закон зачіпає не лише упаковку, що виробляється всередині ЄС, а й усіх товарів, що імпортуються туди.
Розповісти все, що описано у регламенті, ми звичайно не можемо. Тому напишемо лише про кілька моментів і ще раз порадимо прочитати все самим.
Перше, про що варто сказати, що Регламент набуде чинності з 11 лютого 2025 року і деякі правила почнуть діяти вже до кінця цього року, а більшість – з серпня 2026 року.
Друге, Регламент буде застосовуватися до всіх видів упаковок, незалежно від матеріалів, що використовуються, і до всіх видів пакувальних відходів, незалежно від того, звідки вони надходять. Так, тепер пакувальні відходи домогосподарств та офісів також підпадають під дію закону.
Встановлюється, що ВСЯ упаковка на ринку має бути придатною для вторинної переробки. Також регламентуються норми цієї придатності, суворі критерії на можливий вміст PFAS в упаковці та загалом її складу. Вперше розглядається використання у складі біологічної сировини як альтернативи переробленому пластику. Більше того, встановлені конкретні терміни, до яких має бути розроблене законодавство, що регулює використання упаковок з біоматеріалів.
На початок 2030 року всі виробники та імпортери повинні звести використання упаковки до мінімуму з погляду ваги та обсягу. Дизайн упаковки, що штучно збільшує обсяг продукту на вигляд, буде заборонено.
У Регламенті дано чіткі вказівки щодо маркування продукції та які дані мають бути там представлені, а також у якому вигляді вони можуть бути показані. Наприклад, тепер екологічні заяви про упаковку можна розміщувати лише в тому випадку, якщо вони перевищують мінімальні нормативні вимоги, встановлені у PPWR, та підтверджені технічною документацією, як зазначено у законодавстві.
Обов'язки щодо дотримання в упаковці товару всіх критеріїв цього Регламенту лягають на виробників, імпортерів та дистриб'юторів продукції, а також на виробників упаковки, якщо вона продається виробнику товару у готовому вигляді.
Встановлюються серйозні цілі-показники щодо обсягів переробки пакувальних відходів. Так, держави-члени ЄС повинні мати можливість (і переробляти) 65% ваги пакувальних відходів вже до кінця 2025 року. Встановлено і конкретні цілі за матеріалом упаковки, що переробляється: 50% для пластику та алюмінію, 70% для скла та 75% для паперу та картону в 2025 році. До 2030 року усі показники збільшуються на 5%.
Все це лише невелика частина змін, які несе за собою ухвалення цього Регламенту. І ці зміни торкнуться не тільки країн Євросоюзу, а й усіх компаній, які поставляють туди свої товари.
З повним текстом PPWR можна ознайомитись за посиланням https://www.europen-packaging.eu/publication/packaging-and-packaging-waste-regulation-ppwr-final-text/